Ameliyattan En Az 1 Hafta Önce Kan Sulandırıcıların Kullanımı Sonlandırılmalıdır!

En sık bilinen kan sulandırıcı olarak kullanılan Aspirin' in etkisi 7-10 gün sürebileceğinden; ameliyattan en az 7 gün önce Aspirin ve bezneri kan sulandırıcı ilaçların kullanımı sonlandırılmalıdır. Benzer şekilde bayan hastalarda menstrüasyon dönemlerinde, kanama pıhtılaşma etkilenebileceğinden ameliyatın ertelenmesi gerekmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Kullanılması Sakıncalı İlaçlar Listesi

Burun estetiği ameliyatı öncesinde, kanama pıhtılaşma üzerine etki edebileceki anestezi ilaçları ile etkileşime girebilecek ve yara iyileşmesini etkileyebilecek ilaçlar ve ürünlerin kullanılması sakıncalıdır. Bu ürünler hakkında daha ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Hazırlık / Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Kullanımı Riskli İlaçlar Listesi

Omega 3 balık yağları, ginseng, sarımsak, keten tohumu, zencefil, E vitamini, ginkgo biloba başta olmak üzere çok farklı ilaç ve bitkisel ürünler bu listeye dahil edilebilir.

Ameliyat Sonrası İlk 10 Gün Burun Kanaması Açısından Dikkatli Olunmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı esnasında, burun içerisinde, deviasyon ameliyatı ve burun eti ameliyatı yaptığımızda, genellikle sadece silikondan oluşan silikon splintler iki taraflı burun içerisine yerleştirilmektedir. Klasik acıtan ve kanamayı durduran tamponlardan farklı oalrak; silikon splintler burun içerisinde yapışıklıkları önler ve septumu kalıp şeklinde iki taraflı tutar. Sikon splintler burun kanamasında etkisizdir. Yani, ameliyat sonrası dikkatsizce yük kaldırma, buruna travma olması ya da sıcak bir duş alma gibi bir neden ortaya çıkarsa burun kanaması ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda, baş yükseltierek karanlık ve serin bir odada istirahat edilmesi ve yanaklara, dudak üzerine, enseye soğuk uygulama yapılması uygun olabilir. Tüm bunlara rağmen kanama durmazsa bir hastanenein acil polikliniğinde tansiyon takibi ve gerekirse silikon tamponlar çıkarılarak işte o korktuğumuz güzel (!) klasik burun tamponlarının yerleştirilmesi gerekebilir.

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin. 

Ameliyat Sonrası