Ameliyat Sonrası 2. Haftada Sizi Bekleyenler

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, ikinci haftada, burun üzerindeki atel ve burun içerisindeki silikon plintler çıkarılmış olduğundan; ilk haftaya göre çok daha konforlu bir zaman geçireceksiniz!

Özllikle ikinci haftada, hastalarıma, akşam geç vakitlerde, serin havada yarım saatlik günlük yürüyüşlerine devam etmelerini, burun içerisine steril okyanus suyu spreyleri ve burun içi nemlendirici ilaçları kullanmalarını öneriyorum. Burun ucundaki dikiş bölümüne antibiyotikleri pomat sürülmesine yine devam edilmelidir. Bu hafta ağızdan alınan antibiyotik ve ağrı kesicilerin sonlandırılması uygun olacaktır.

İkinci Haftadan Sonra Normal Duş Alınabilir mi?

Bazı merkezlerde  ikinci haftadan sonra burun içerisine şehir şebeke suyu ve şampuan - sabun ürünlerinin girmesinden sakınca olmayacağına dair yazılar bulabilirsiniz! İkinci haftada henüz burun içi mukozal iyileşme tamamlanmamıştır. Bu dönemde çeşme suyu ve vücudumuzun cilt ve saç kısmında biriken bakteri ve diğer mikroorganizmalar burun içerisine girerek enfeksiyona neden olabilir. Bu hafta da başınızı geriye doğru atarak başka bir kişinin saçlarınızı yıkaması ve vücudunuzu kendinizin yıkaması uygundur. İdeal olan 3. haftadan sonra burnu sudan korumadan duş alınmaya başlanmasıdır.

İkinci Haftada da Yatış Pozisyonu Yine Önemli midir?

Burun estetiği ameliyatı olan hastalarıma, ilk hafta baş yukarıda ve sırt üstü yatmalarını önermekteyim. İkinci haftada yüzdeki ödemde ciddi azalma sağlandıysa; yatay posizyonda yatılabilir. Uyku esnasında, her iki yana yastaıklar konularak sırtüstü uyunulması, burnun üzerine, sağa ya da sola doğru darbenin gelmesini engelleyebilir. İkinci haftada burun ateli de olmadığından; unutularak yüz üstü yatılmaması unutulmamalıdır!

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin. 

Ameliyat Sonrası