Ameliyat Günü, Hasta Taburcu Olduktan Sonra Araba Kullanabilir mi?

Bu soru sık olarak sorulduğu için, link olarak eklemek istedim. Burun estetiği ameliyatı sonrasında, tampon konulmaması ve ameliyat esnasında eskisi gibi ağır, büyük ve kaba sargı malzemelerinin kullanılmaması sayesinde birçok hasta ameliyattan sonraki 4 saat süreyi bekleyip yemek yedikten sonra taburcu olabileceklerini söyleyebilmektedir. Ağrı olmasa da; burunden nefes alınsa da; sonuçta "burun estetiği" de bir ameliyattır ve ameliyat sonrasında bu konforlu sürecin devam edebilmesi için dikkatli olunması gerekmektedir. İstanbul trafiğinde araba kullanılması zaten tek başına bir stress nedenidir. Harcanan eforla birlikte araba kullanılırken tansiyon yükselebilir, burun kanaması ve göz altı morluğu artabilir. Araba kullanılırken seyir halinde burun kanamasının olması tehlikeli olabilmektedir. Bunun dışında, genel anestezi almış bir insanda, anestezi ilaçları ve kas gevşetici ilaçların, 4 saatten sonra bile etkisi azalsa da, refleklerde azalma ve gevşeme etkisi sürebilir.

Yani burun estetiği ameliyatı sonrasında, ameliyat günü taburcu olunursa, hastanın araba kullanması uygun değildir.

Ameliyattan sonraki gün taburcu olunursa, hastanın anestezi açısından araba kullanmasında sakınca olmasa da; burun kanaması yine araba kullanılırken görülebilir.

Ameliyat esnasında kullanılan saf silikon splintlerin burun kanamasını durdurucu etkisi pek yoktur. Tansiyonu arttırmadan, 1 haftanın konforlu bir şekilde geçirilmesi en doğrusudur.

Ameliyat Sonrası