Burun Estetiği Ameliyatı, Burun Solunumu Nasıl Etkiler?

Burun Estetiği Burun Nefesini Nasıl Etkiler?

Burun estetiği ameliyatları esnasında genellikle burun içerisindeki kıkırdak eğriliği ve burun etine yönelik de işlemler yapılmaktadır. Zaten klasik burun estetiği "Septorinoplasti" şeklinde bilinir ve septum cerrahisini de içerir. Yani bu ameliyatlarda burun tıkanıklığı için de tedavi sağlanır. Bunun dışında burun solunumunu koruyarak burnun ucunun daraltılmasını sağlayan burun ucu kaldırma yöntemleri de aynı zamanda burun içerisindeki en dar hava yolu bölgesi olan "nazal valv" açısının genişletilerek burun nefesinin rahatlamasını sağlamaktadır. Bunun dışında burun kanatlarını ve burun ucunu daraltmaya yönelik pek sevmediğim rezeksiyon teknikleri burun nefesinde kalıcı azalmaya neden olabilmektedir ("Burun Kanadı ve Burun Deliklerini Daraltma Ameliyatı: Alar Base Rezeksiyonu" linkinde gerekli bilgileri bulabilirsiniz).

Burun estetiği ameliyatlarında amaç hastanın burun fonksiyonlarını arttırmak ve burnun yüz ile uyumlu görünümünü sağlamaktır. Burun estetiği ameliyatlarında, aşırı belli olur tarzda doğallıktan uzaklaştırıcı daraltma ve küçültme uygulamaları burun nefesinde kalıcı azalmaya neden olabilmektedir. Burun nefesini azaltan tüm uygulamalar, kbb uzmanlarının pek tercih etmedikleri uygulamalardır.

Burun estetiği ameliyatı yaptığımız birçok hastamız özellikle, ameliyattan sonra 2. haftadan itibaren uyku kalitesinde artma, boğaz kurumasında azalma, yürüyüş mesafesinde artma gibi bir.ok olumlu etkiyi fark etmektedirler.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Nasal Breathing After Rhinoplasty Can Be Improved / Rhinoplasty (Functional) - American Rhinologic Society / Postrhinoplasty Nasal Obstruction Rhinoplasty / Facial Plastic and Reconstructive Surgery - Nasal Breathing ... / Nasal Breathing Congestion/Primary and Revision ...

Ameliyat Sonrası