Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ağrı Kesici Kullanılması Gerekir mi?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, uygulanan işlemlere ve kişinin ağrı duyarlılığına göre değişen miktarlarda ağrı hissedilebilir. Çoğu hastamız genellikle ilk gün ya da ameliyat sonrasında takip eden birkaç gün ağrı kesici kullanma ihtiyacı duymaktadır.

Burun Estetiği Sonrasında Hissedilen Ağrılar Dayanılmaz Değildir!

Burun estetiği ameliyatı esnasında, burun bölgesine soğuk steril serum emdirilmiş gazlı bezlerle baskı uygulama, cerrahi sahaya ağrı kesici ilaç enjeksiyonları, anatomiye saygılı ve dikkatli  işlemler, ameliyat sonrası ağrının azaltılmasında etkili olmaktadır. Genellikle tamponsuz ya da saf silikon tamponları kullanarak ameliyatı sonlandırıldığı için ameliyat sonrası burun içerisine baskı hissi ve burun tıkanıklığı da görülmez.

Ağrı Kesici İlaçların Hangi Etkilerinden Faydalanılır?

Ameliyat sonrasında farklı ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Parasetamol haricindeki ağrı kesicilerin, "antiinflamatuar" etkileri de mevcuttur. Yani, ağrının azaltılması haricinde doku ödeminin azaltılmasında da olumlu etkileri olabilir. Aynı şekilde, parasetamol içeriği haricinde içeriği olanların, kanama riskinde artış ve mide ağrısına neden olma gibi yan etkileri de bulunmaktadır.

Ağrı Kesici İlaçların, Yüksek Doz Kullanılması, Ameliyat Sonrası Burun Kanaması Riskini Arttırabilir!

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, parasetamol haricindeki tüm ağrı kesici ilaçların (Aspirin kadar olmasa da) kanama riskini arttırma riski bulunmaktadır. Özellikle, normal dozun üzerinde kullanılması durumunda burun kanaması riski artabilir. Burun içerisine konulan ve hastanın oldukça konforlu bir hafta geçimesini sağlayan saf silikon splintlerin burun kanamasını durdurucu etkisi yoktur. Yani, ağrı kesiciler fazla kullanıldığında ortaya çıkan burun kanamasının durdurulamaması durumunda, (ağrılı ve hiç sevmediğim) klasik burun tamponlarının yerleştirilmesi gerekebilir.

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin. 

Ameliyat Sonrası