Ameliyat Sonrası Ağrı Duyulur mu?

Burun estetiği ameliyatı esnasında, burun derisi, burun kemiğinin zarı, kıkırdaklar ve burun kemiği değişen derecelerde zedelenmektedir. Güncel tekniklerin amacı, burun anatomisinin mümkün olan en az şekilde değiştirilmesi ve en az hasarın oluşturulmasıdır. Ameliyat esnasında, hekimin deneyimi ve bilgisi, ameliyattaki doku hasarını azalatabilir. Genellikle açık teknikle burun estetiği yapmayı tercih ediyorum ve hastalarımızın ameliyat sonrasında gerekirse basit ağrı kesici kullanmaları yeterli olmaktadır. Buun estetiği ameliyatı sonrasında duyulan ağrı, abartılı ve dayanılmaz değildir. Ameliyat enasında, burun üzerine ağrı ve kanamayı azaltması için steril soğuk serum emdirilmiş gazlı bezler koymayı tercih ediyorum. Bu nedenle ameliyat çıkışı saçlarınız ıslak olabilir. Bunun dışında, hastalarımıza birçok işlem aynı anda yapılmışsa, özel anestezik ilaçları içeren kokteyl ağrı kesiciler damar yoluyla verilebilmektedir.

Ameliyat Sonrası Soğuk Uygulamanın Ağrı ve Kanama Üzerine Etkileri

Burun estetiği ameliyatından sonra çoğu hastanede, ameliyat sonrası baş yükseltilmesi ve soğuk uygulama yapılmaktadır. Özellikle 10-20 derece soğuk uygulamanın hem kanamanın azaltılması hem de yara iyileşmesi olumsuz etkilenmeden ağrının azaltılmasında etkisi olmaktadır. 0 derece ve daha düşük derecelerde soğuk uygulama yapılmasının, doku kanlanmasında ciddi azalma ve yara iyileşmesinde olumsuz etkilenmeye neden olabileceği gösterilmiştir. Bunun için burun estetiği sonrası "Hiloterapi Sistemi" denilen cihazlar geliştirilmiştir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında, soğutma jelleri ya da eldiven içerisine doldurulmuş buzlar, soğuk uygulama için kullanılabilir. Bunun için farklı süreler tartışılsa da; ben genellikle 45 dk uyguama ve 15 dk ara verilmesini önermekteyim.

Konu ile ilgili oldukça ayrıntılı olarak hazırlanmış okuyabileceğiniz internet sayfaları >> Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Morluğu ve Şişliği Azaltmak İçin Öneriler / Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı ... / Burun Estetiği Sonrası Hasta BakımıHiloterapi Sistemi ve Avantajları

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin. 

Ameliyat Sonrası