Burun Estetiği Sonrası Banyo Nasıl Yapılır ve Saçlar Nasıl Yıkanmalıdır?

Aslında birçok hastam, "ameliyat sonrası banyo yapma ve saç yıkama nasıl olmalıdır?" sorusunu soruyor. Bu soruya cevap olarak "yandaki 3 resimde olduğu gibi değil ..." demek basit bir anlatım olabilir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında, burun içerisine ve burun ucundaki kesi alanlarına sabunlu banyo suyunun temas ettirilmesi, yara yerinde enfeksiyona neden olabilir. Yandaki sudan koruyucu başlık da pek uygun olmayacaktır.

Küvet içerisine girmek de, burun içerisine istemeden de olsa şehir şebeke suyunun ve deterjan ürünlerinin kaçmasına neden olabilir. Peki en doğru yıkanma pozisyonu nasıl olmalıdır?

Kuaförlerin saç yıkama tekniği olan, başın geriye sarkıtılarak saçların yıkanması ve vücudun da ayrı yıkanması en doğru uygulamadır. Bu şekilde hastalarıma en az 2 hafta, burun içerisine banyo suyunu kaçırmamalarını önermekteyim.

Burun estetiği ameliyatı olan hastaların, saçlarını bir kuaförde yıkatması ve vücıtlarını kendilerinin yıkaması daha uygun olabilir.

Konu ile ilgili önerebileceğim kaynaklar >> Burun Estetiği Sonrası / Aftercare Following Rhinoplasty ("Nose Job") - UK Health ... / Home Care Instructions After Nasal Surgery / Dallas Rhinoplasty: Nasal Surgery by the Masters, Third ...

Ameliyat Sonrası