Ameliyat Sonrası Burun Atelleri Ne Zaman Alınmalıdır?

Burun Ateli

Burun estetiği ameliyatı ve bazen de burun törpüleme ameliyatı sonrasında, burun kemiği üzerine kalıp şeklinde oturan, farklı yapıda burun atelleri yerleştirilmektedir. Ben genellikle, "Eksternal Termal Splint" olarak adlandırılan, delikli ve cildin hava alabilmesine olanak sağlayan, sıcak su içerisine atılınca yumuşayan ve soğuk su ile temas edince sertleşen burun atellerini kullanmayı tercih ediyorum.

Burun Ateli

Burun Ateli

Eksternal termal splintler, sıcak su içerisine atılınca yumuşar ve burun üzerine konulduktan sonra burun kemiğinin kalıbını alır. Bundan sonra splint üzerine soğuk su döküldüğünde sertleşir ve bir daha şekli değişmez. Burun atelleri, burun kemiklerinin sabitlenmesi, burun ödeminin aaltılması ve burnun yandan gelen travmalara karşı korunmasında faydalıdır. Eksternal splint haricinde, alüminyum bazlı ve klasik alçı şeklinde burun atelleri ve yenİ üretilen titanyum yapsında burun atelleri de mevcuttur. Genellikle burun atellerinin 7-10 gün süre ile tutulması uygundur. Çıkarılması oldukça kolay ve ağrısızdır.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgileri "Burun Ateli Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Çeşitleri Mevcuttur?" linkinde bulabilirsiniz.

Göz atabileceğiniz yabancı kaynak linkler >> A Study of External Nasal Splints used in Nasal Bone ... / Does the Splint Affect Rhinoplasty Results? / Effect on nasal resistance of an external nasal splint and ...

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin. 

Ameliyat Sonrası