Ameliyat Sonrası Burun Kuruluğu ve Burun İçi Kabuklanma İçin Öneriler

Burun Kuruluğu

Burun estetiği ve diğer burun ameliyatlarından sonra değişen miktarlarda burun kuruluğu ve burun içi kabuklanma görülebilmektedir. Özellikle burun eti küçültülmesi ameliyatı esnasında uygulanan radyofrekans enerjsi esnasında geçici mukozal hasar ortaya çıkabilmektedir.

Burun ameliyatlarından sonra zaten, okyanus suyu spreyler, burun nemlendirici ürünler önerilmektedir.

Bunların dışında su içilmesinin arttırılması, aşırı kahve, tuzlu içecek, alkol kullanılmasından kaçınılması, su oranı yüksek meyve ve sebzelerin tüketilmesi, oda içerisinde soğuk buhar makinelerinin çalıştırılması uygun olabilir. Tüm bu konularla ilgili ayrıntılı bilgileri "www.burunkurulugu.com" web sitesinde bulabilirsiniz.

Burun içi kabuklanma özellikle ilk birkaç haftadan sonra azalmaktadır. Hastalarıma 3. haftadan sonra eğer mevsim müsaitse temiz, tuzlu denizlere 1 haftalık tatil için gitmelerini öneriyorum. Bu 1 haftalık doğal deniz suyu tedavisi birçok hastada iyileşmenin hızlanması ve burun içi kabuklanmanın temizlenmesi için çok etkili olmaktadır. Aynı zamanda, deniz suyu ile sinüs rinse kullanılmasını da önermekteyim. Ameliyat sonrası ilk 3 hafta burun içerisine deniz suyu değmemesi uygun olabilir.

Konu ile ilgili göz atılabilecek linkler >> Crusts in Nose Post Rhinoplasty Doctor Answers / Dallas Rhinoplasty: Nasal Surgery by the Masters, Third ... / Turbinate Reduction Rhinoplasty Treatment & Management

Ameliyat Sonrası