Burun Ameliyatı Sonrası Burun Üzerinde Ufak Çıkıntılar Çıkabilir mi?

Burun Üzerinde Pürüzlenme

Burun estetiği ameliyatlarında burun kemiği üzerinde törpüleme, kemik kırma gibi işlemler uygulanmaktadır. Bunun dışında, burun kemiğinin hemen altında bulunan ve burun şeklinin belirlenmesinde çok önemli kıkırdaklar da şekillendirilmektedir.

Burun estetiği ameliyatları esnasında, burun sırtının pürüzsüz bırakılması çok önemlidir. Tüm bunlara rağmen; kemik dokudaki yeni iyileşme alanları, deri altındaki dokularda dikiş reaksiyonları, deri reaksiyonları gibi bir çok faktör burun sırtında geçici ya da kalıcı pürüzlenmelere neden olabilmektedir.

Bazı hastalarda ameliyat sonrasında, geçici ufak kırmızı cilt lekeleri ortaya çıkabilmektedir.

Yani cerrahi travma haricinde; hastanın iyileşme dokuları da burun üzerindeki pürüzlenmeye neden olabilmektedir. Travmatik cerrahi müdaheleler yapılması (kemik zarının alınması, törpüleme esnasında cilde çok bastırılması, burun kemiğinin pürüzlü şekilde bırakılması ...), emilmeyen dikişlerin fazla kullanılması burun üzerindeki ufak çıkıntıların çıkmasını kolaylaştırabilir.

Hastalarıma 1. haftadan itibaren burun masajı yapmalarını önermekteyim. Özellikle ikinci hafta simetrik burun masajı; ikinci haftadan sonra ise ödemin fazla olduğu bölgelere göre değişen masajlar önermekteyim. Bu şekilde burun üzerindeki pürüzlenmeler azalabilmektedir.

Ameliyat Sonrası