Ameliyat Günü Hangi İlaçlar Reçete Edilecek?

Ameliyat günü, burun estetiği ameliyatı tamamlandıktan sonra kullanılmak üzere yazılacak ilaçlar ufak tefek değişiklik gösterse de kabaca şu şekilde özetlenilebilir:

- Burun içerisindeki silikon splintlerin ve silikon splint dışındaki mukozanın yıkanması, kabukların temizlenmesi ve tuzun antiinflamatuar etkisinde faydalanılması için steril tuzlu su içeren spreyler (okyanus suyu spreyler).

- Burun içerisindeki mukozanın nemini arttırmak ve epitelizasyonun arttırılabilmesi için burun içi nemlendirici ilaçlar (rinopanthen damla, siccnazal merhem, nazalnem damla ...)

- Burun ucunaki kesi yerine, kabuklanma ve enfeksiyonların engellenmesi için antibiyotik içeren pomatlar (bactroban pomat, thiocilline deri pomadı ...)

- Enfeksiyonların engellenmesi için ağızdan antibiyotik tablet (Zinnat 500 mg tablet, Augmentin 1 gr tablet ...)

- Ağrı olması durumunda kullanılmak üzere ağızdan ağrı kesiciler (minoset tablet, majezik tablet ...)

- Bunların dışında yüz ve göz çevresi morarma için ödem giderici ilaçlar (Arnica jel, Arnigen Sprey ...) reçete edilebilir.

Tüm bu ilaçlar size ve yanınızdaki refakatçinize ayrıntılı olarak tarafımdan anlatılacaktır.

Ameliyat Sonrası Bir Reçete Örneği

Yan tarafta, sık olarak yazdığım bir reçete örneğini bulabilirsiniz. Üzerine tıkladığınızda büyük boy açılmış halini bulabilirsiniz. Bana sormadan, bu ilaçları kullanmamanızı rica ederim. Ameliyat günü sabah ve ameliyat sonrasında ayrıntılı olarak her bir ilacın kullanım nedeni ve kullanım şekli tarafımdan anlatılacaktır. Bunun dışında, yandaki linklerde, en önemlilerinin kullanım şekilleri ayrı ayrı anlatılmıştır.

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin. 

Ameliyat Sonrası