Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ödem ve Morluk Giderici İlaçlar Nasıl Kullanılabilir?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, göz altlarında ve burnun yanak komşuluklarında, değişen miktarlarda morarma ve ödem görülebilir. Bu durum cerrahi tekniğe, ameliyatın yapıldığı mevsime, burun kemiğine yapılan müdahaleye, hastanın yara iyileşmesi özelliklerine göre değişebilir. Ameliyat sonrasında, morluk girecici olarak üretilmiş çeşitli tedaviye yardımcı ürünler kullanılabilir. Bu ürünlerden bazılarını aşağıda paylaşmak istedir.

Arnica Jel

Bu ürün içerisinde, "Arnica Montana Çiçeği" nden elde edilen ekstrat bulunmaktadır. Ödem ve morluk giderici tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Jel ve krem formu mevcuttur. Bu ürünü hastalarıma, ameliyat sonrası ilk hafta günde 3 ya da 4 sefer yanak ve atele  komuşu bölgelere sürülmesini, ilk hafta sonrasında ise ilave olarak burun üzerine de sürülmesini öneriyorum.

Ürünle ilgili uyarı olarak bilinmesi gerekenler, göze, mukozal alanlara, açık yaralara sürülmemesi gerektiği, allerjik bünyeli bireylerin dikkat etmesi gerektiği ve gebelerde, hamilelerde kullanılmaması gerektiğidir.

Arnigen Sprey

Bu üründe, Arnica Montana Ekstratı' na ilave olarak, Anasantan' dan elde eidlen "Bromelain" bulunmaktadır. Aynı şekilde ödem ve morluk giderici, tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Arnica jel alamayan hastalarıma bu ürünü önermekteyim. Konu ile ilgili ayrınlı bilgiler bulabileceğiniz link >> Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Morluğu ve Şişliği Azaltmak İçin Öneriler

Auriga Auriderm XO Jel

Bu ürün K vitamininin yanı sıra A, C, E vitaminleri ve deri üzerinde yararlı etkileri olan maddeleri içermektedir. K vitamini, kan pıhtılaşması ile ilgili etkilere sahiptir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında, morluk giderici tedaviye yardımcı ürün olarak satılmaktadır. Bu ürünü ameliyattan önce hazırlayıcı ürün olarak da kullanan klinikler de mevcuttur. Ameliyat sonrasında, hastalarımdan soru geldiği için bu ürünü de eklemek istedim. Pek tercih etmediğim bir ürün.

Bioderma Cicabio Cream 40 ml Cilt Onarım Kremi

Yüz bölgesine yönelik cerrahi uygulamalar, lazer ve kriyoterapi uygulamaları sonrasında, yara iyileşmesini arttırmak için geliştirilmiş bir üründür. İçeriğinde bulunan centella asiatica ile doku iyileşmesinde aktif rol oynayan hücreler olan "fibroblast" ların üretilmesini ve onarım sürecini destekler. Bakır, çinko sülfat ve hyalüronik asit de içermektedir.

Bu ürün de, açık mukozal yüzeylere ve sızıntılı yara üzerine uygulanmamalıdır. İdeal kullanım dozu günde 2 sefer sürülmesi şeklindedir.

Sık tercih etmediğim bir üründür.

 

Enfla-C Tablet

Enfla-C Tablet

 

Enla-C tablet içerisinde Brumelain, Quercetin ve Vitamin C bulunmaktadır. İçeriği, kullanım şekli ve olası faydaları hakkında bilgiler bulabileceğiniz link >> Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Yardımcı İki Bitkisel Ürün: Enfla-C Tablet ve Arnica Jel

Etoflam-K Gel

Etoflam-K Gel

Etoflam-K Gel" ya da "Etoflam-K Jel" içerisinde yine iyi bilinen ve travmatik doku ezilmeleri, cerrahi uygulamalardan sonraki morlukların giderilmesinde yardımcı ürün olarak kullanılan "Arnica Montana Çiçeği Ekstratı" yanında, K vitamini ve Centella Asiatica (ya da Gotu Kola (GK)) bulunmaktadır. İçeriği, kullanım şekli ve olası faydaları hakkında bilgiler bulabileceğiniz link >> Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Farklı Bir Ürün: Etoflam-K Gel

 

 

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin. 

Ameliyat Sonrası