Ameliyat Sonrası Silikon Burun Tamponları Ne Zaman Alınmalıdır?

Burun estetiği ve deviasyon ameliyatlarından sonra, her iki burun boşluğu içerisine "internal silikon splint" olarak isimlendirilen, saf silikondan yapılmış ve içerisinde hava deliği bulunan burun tamponu yerine kullanılan ürünler yerleştiriyoruz. Klasik burun tamponları gibi burun içerisindeki hasarlı mukozal alanlara ve burun kıllarına yapışmadıklarından, alınmaları esnasında acı ve hassasiyet pek görülmez. Klasik burun tamponlarının yapmış olduğu kanamayı durdurucu özellikleri yoktur. Bununla birlikte, silikon splintlerin, burun içerisindeki yapışıklıkların önlenmesi, nazal septuma orta hatta simetrik iki tarflı baskı uygulanması, septal hematomun önlenmesi gibi bir çok faydası olabilir. Gnellikle burun içerisindeki mukozal iyileşme iki - üç haftayı bulsa da; 1. haftadan sonra burun eti ödemi azalmaya başlayacağından ve burun septumu ile temas etme riski azalacağından; çoğu kbb uzmanı, silikon plintleri en az 1 hafta burun içerisinde bırakmayı tercih etmektedir. Nazal septum perforasyonu onarımı yapılan hastalarda, silikon splint 2 haftadan daha uzun süre ile bırakılabilmektedir.

Hastalarıma, ameliyat sonrasındaki ilk hafta silikon splintlerin içerisini basınçlı okyanus suları ile yıkamalarını önermekteyim.

Konu ile ilgili göz atabileceğiniz kaynaklar >> The Usefulness of Nasal Packing with Vaseline Gauze and ... / Objective usefulness of thin silastic septal splints after septal ... / The Effects of Intranasal Splints in Septal Surgery / Silikon Splint' in Diğer Burun Tamponlarına Göre Üstünlükleri

 

Ameliyat Sonrası