Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Yüz ve Göz Çevresi Ödemi ve Morluğu Ne Zaman Başlayabilir ve Ne Zaman Düzelir?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, yapılan kemik müdahelelerinin miktarına, hastanın cilt yapısına ve iyileşme sürecindeki genetik özelliklere göre değişebilen miktarlarda, göz altı ve burun çevresinde morluk ve ödem ortaya çıkabilir. Özellikle beyaz tenli ve ince ciltli bayanlarda, kemerli burnu olanlarda ameliyat sonrasında morarma ve şişlik daha kolay ortaya çıkabilir. Birçok hasta "burun estetiği morlukları ne zaman geçer?" sorusunu sormaktadır. Genellikle ameliyat günü akşamı ve sonraki 3 gün boyunca morarma ve şişlik artar. Daha sonra azalır ve moraran yerler yeşillenerek en fazla 2 hafta içerisinde düzelir.

Kemerli Burnu, Açık Renkli ve İnce Cilt Yapısı Olanlarda Morarma Daha Fazla Görülebilir!

İnce cilt yapısı, açık tenli olma ve burnun üzerinde törpülenmesi gereken kemer miktarının fazla olması, ameliyat sonrasında morluğun daha fazla olmasına neden olabilir. Cilt altına sızan kan miktarı arttıkça özellikle bu cilt yapısı olanlarda kolayca morarma şeklinde fark edilebilmektedir.

Burun Törpüleme

Burun kemiği törpülenirken, kemik zarının önce kaldırılarak korunması ve törpüleme esnasında cildin mümkün olan en az şekilde travmatize edilmesi morluk ve şişliklerin azalmasını sağlayabilir. Benim sevdiğim bir uygulama da; ameliyat esnasında steril soğuk serum emdirilmiş gazlı bezlerin burun üzerinde bekletilmesidri. Bu şekilde bir çok hastada ameliyat sonrasında ağrı ve morarma oldukça azalmaktadır. Bunların dışında morluk ve şişlikleri azaltmaya yönelik yandaki linklerde daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yurtdışında morarma ve şişlik için ameliyat esnasında kortizon enjeksiyonu yapan klinikler mevcuttur.

Konu ile ilgili bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Morluğu ve Şişliği ... / Perioperative corticosteroids for preventing complications ... / The Utility of Peri-operative Arnica Montana for Reduction of ... / Revision Rhinoplasty.

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin. 

Ameliyat Sonrası