Ameliyatta Burun Tamponu Kullanılacak mı?

Burun estetiği ameliyatı esnasında, burun içerisinde deviasyon ameliyatı ya da burun eti ameliyatı gibi bir müdahele yapılmayacaksa; burun tamponu kullanılması gerekmeyebilir. Burun estetiği ameliyatlarında genellikle, burun içerisindeki hava yollarının genişletilmesi amacıyla burun içerisindeki eğri kıkırdak alanlarına yönelik müdahaleler ve burun eti ameliyatı yapılmaktadır. Genellikle burun içerisine, yumuşak, tamamen silikondan üretilen ve bir adet dikişle burun içeirisinden sabitlenen silikon splintleri kullanmayı tercih ediyorum.

Eriyebilen Tamponların Olumsuz Özellikleri

Piyasada çok farklı özellikte eriyebilen burun tamponu bulunmaktadır. İsminden de anlaşılacağı gibi, bu ürünler burun içerisine kendiliğinden sıvılaşıp eriyerek ortadan kaybolmaktadırlar. Bu tür materyalleri kullandığımda, birçok hastam burun içerisini tamamen kapattıkları ve burun kıllarına temas ettiği için, hapşırma ile ameliyat sonrası erken dönemde bu ürünlerin burunlarından çıktığını ifade ettiler. Ağrısız bir şekilde burundan uzaklaşması bir avantaj olsa da; burun içerisinde 1 hafta boyunda mukozal iyileşme aktif olarak devam etmektedir. Bu dönemde, burun eti ile burun septumu arasında, bariyer olarak bulunmadığında; burun içerisinde yapışıklıklar (sineşi) ortay çıkabilmektedir.

Klasik Burun Tamponları Neden Çok Acıtıyor?

Yıllar önce, deviasyon ameliyatı ve burun etine ameliyatı sonrasında, burnumun içerisine kendiliğinden şişerek boşluğu kapatan burun tamponları yerleştirilmişti. Bu tamponlar genellikle burun içerisinde 1 ya da 2 gün bekletiliyor. Çıkarılmadan önce içerisine, serum fizyolojik yada beraberinde ağrı kesici ilaçların sıkılması önerilebiliyor. Bunlara rağmen, çıkarılma esnasında, burnumun içerisinden kılların koptuğunu ve kurumuş pıhtıların acıtarak beraberinde çıktığını gördüm. Burun içerisinde, burun kıllarına pıhtılarla tutunan bu ürünler, çıkarılma esnasında, ilave olarak negatif basınca da neden olurlar. Bu şekilde farklı arğı mekanizmaları mevcuttur. Uzun zamandır bu ürünlerden kullanmadım. Kalsik burun tamonları, burun enfeksiyonu riskini de arttırırlar. Bununla birlikte burun kanamalarında en etkili olanlardır.

Silikon Splint' lerin Avantajları

İnternal silikon splint ya da silkon burun tamponları, tamamen silikondan yapılmış ve burun içerisini bir kalıp şeklinde sabit halde tutmak, yapışıklıkları engellemek, hastanın aynı anda nefes alabilmesini sağlamak amacıyla tasarlanmış ürünlerdir (klasik burun tamponlarının içerisinde silikon boru olan modelleri ile karıştırmayınız). Silikon splintler burun içerisinde yapışmaz, enfeksyona neden olma riskleri çok azdır, Burun kanamasını durdurmazlar.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >>  Silikon Splint' in Diğer Burun Tamponlarına Göre Üstünlükleri / Tamponsuz Burun Ucu Estetiği / PureRegen® Gel Sinus - Eriyebilen ve Enjekte Edilebilen Burun Tamponu / Tamponsuz Burun Ameliyatı

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin. 

Ameliyat Sonrası