Burun Masajı İçin Kullanılabilecek Kayganlaştırıcı Ürünler Hangileridir?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, burun masajı yapılması konusunda farklı hekimlerin farklı uygulamaları bulunmaktadır. Burun masajı yanlış ve bilinçsiz yapıldığında, burun şeklinde bozulma ve tam tersi olumsuz doku iyileşmesine neden olabilmektedir. Burun masajı için kullanılacabilecek yağ ve benzeri ürünleri sizlerle paylaşmak isterim. Bu yağların kullanılarak nasıl masaj yapılması gerektiği ve yağların temizlenmesi konusunda sizlerle ayrıntılı konuşacağımızı lütfen unutmayın (bu yağların açık deri kesisi alanına ve mukozal hasarlı bölgelere direk uygulanmamalıdır).

Burun masajı için kullanılabilecek yağlar ve diğer ürünler:

- Saf zeytinyağı

- Kantaron yağı (kırmızı ve sarı kantaron)

- Johnson Baby Yağ

- Hint Yağı (Kastor Yağı)

- Bio Oil

- Essential oil (volatile oil, ethereal oil, aetherolea)

Saf Zeytinyağı

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, saf zeytinyağı kullanılarak burun masajı yapılabilir. Zeytinyağının vitamin içeriği ve nemlendirici özellikleri olması nedeniyle farklı kozmetik ve temizlik ürünlerinde sık olarak kullanılmaktadır.

Konu ile ilgili bir tartışma platformu linki >> Rhino-septo-turb Reduction - 8 Months Post Op (Love It ...

Zeytinyağının faydaları ile ilgili makale (biraz abartılmış gibi geldi ...) >> Zeytinyağı mucizesi

Johnson's Baby Bebek Yağı

Hastalarıma sık olarak önerdiğim bir üründür. Islak ya da nemli cilt üzerine uygulandığında; 10 kat daha fazla nemlendirmektedir. Bebekler için üretilmiş olan bu ürün, burun masajı için idealdir. Hasarlı cilt bölgelerine diğer yağlarda olduğu gibi masaj esnasında temas ettirilmemesi gerekmektedir.

Ürün üretici sayfasına göz atmak isterseniz >> JOHNSON’S® baby oil

Aynı ürünün Vitamin E ve Aloe Vera içeren formu da bulunmaktadır. Üretici firma linki  >> JOHNSON’S® baby oil with aloe vera & vitamin e

Kantaron Yağı

Sarı kantaron (Hypericum perforatum), Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinir. Yapılan araştırmalar sonucu cilt hastalıklarına faydalı etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Açık tenli kişilerde bitki kullanımı sırasında ışığa karşı hassasiyet oluştuğu için ışıklı ortamlardan sakınmaları önerilir. Kaynak >> Sarı kantaron - Vikipedi

Piyasada Kırmızı ve Sarı Kantaron Yağı olarak satılmaktadır.

Bio Oil

Bio-Oil izleri ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmek yardımcı olmak için geliştirilmiş bir cilt bakım ürünüdür. Bio-Oil hızla emilir "kuru" Petrol ve hiçbir yağlı kalıntı bırakmaz. Bu ürünün yaşlanma karşıtı ve cilt nemini arttırıcı etkileri mevcuttur. Cilt lekelerini azaltığına dair yazılar da mevcuttur. Kaynak link >> What is bio oil?

Bio-Oil benzersiz madde PurCellin Oil ™, vitamin A ve E, Calendula, Lavanta ve Biberiye yağı ve Papatya özü içerir. Pek sık önerdiğim bir ürün değildir.

Hint Yağı (Kastor Yağı)

Hint yağı bitkisi (Ricinus communis), anavatanı Hindistan olan, sütleğengiller familyasından bir bitki türü.

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde doğal olarak yetişir veya kültürü yapılır. Tohumlarında bulunan risin maddesi zehirlidir.

Tohumlarından elde edilen yağ, renksiz-soluk satı renkli, hafif kokulu bir yağdır. Tıpta kullanımı yaygındır. Yağın bileşimini özellikle Risinoleik asit oluşturur. Yağın incebağırsaklar üzerinde müshil etkisi vardır. Sanayide sabun ve boya yapımında, dericilikde, mürekkep yapımında, issiz yanması ve beyaz alev vermesi nedeniyle kandillerde de bol miktada kullanılmıştır. Bebekler için pişik önleyici kremlerde de katkı maddesi olarak bulunur. Kaynak link >> Hint yağı bitkisi - Vikipedi

Sık önerdiğim bir ürün değildir. 

Essential Oil  (Volatile Oil, Ethereal Oil, Aetherolea)

Bu yağlar esas olarak buhar damıtma (örneğin, okaliptüs yağı) veya  bitkilerden (greyfurt yağı)elde edilen kokulu yağlardır. Bununla birlikte, terim, aynı zamanda bazen bir çözücü ekstresi ile bitki maddesinden ekstrakt kokulu yağların birleştirilmei ile elde edilen yağları tanımlamak için kullanılır. Kaynak link >> Aromatherapy - Wikipedia, the free encyclopedia

Sık önerdiğim bir ürün değildir. 

 

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin. 

Ameliyat Sonrası