Burun Nemlendiricileri Nasıl Kullanılmalıdır?

Piyasada burun nemlendiricisi tedaviye yardımcı ürün olarak üretilmiş olan çok farklı ürün bulunmaktadır. Özellikle burun estetiği, deviasyon ameliyatı ve burun eti ameliyatı sonrasında, burun içerisinde ortaya çıkan mukozal hasarın daha çabuk iyileşmesi ve ameliyat sonrasındaki burun içeirisinde kabuklanma ve kurumanın en aza indirilmesi amacıyla bu ürünler tercih edilmektedir. Bu ürünlerin içereğinde genellikle hyaluronik asit, pantenol, gliserol, sellüloz, susam yağı, allantoin, avokado yağı, shea yağı ve benzeri maddeler bulunmaktadır.

Bu ürünlerin kullanımı ile ilgili çok farklı görüşler bulunabilir. Ben genellikle ameliyat sonrası ilk haftalarda, epitlizan özelliği bulunan ve içerisinde vazelin ya da zeytinyağı türevleri bulunan tedaviye yardımcı ürün olarak satılan burun nemlendiricilerinin kullanılmasını önermekteyim.

Burun nemlendirici ürünler ve burun kuruluğu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Burun Nemlendiricileri Nasıl Kullanılır? / Burun Kuruluğu ile İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları / Burun Kuruluğu Tedavisi

Piyasada Bulunan,  Burun Nemlendiricisi Tedaviye Yardımcı Ürün Olarak Satılan İlaçlar

Burun ameliyatları sonrasında burun içerisindeki mukozal iyileşmenin hızlandırılması, burun kuluğu tedavisi ve burun içi kabuklanmanın önlenmesi amacıyla tedaviye yardımcı ürün olarak satılan ürünlerin bir kısmı aşağıdaki gibi sıralabilir:

 

- Rinopanthen damla / sprey

- Nazalnem damla / sprey

- SiccNasal® Merhem

- Sinomarin Nemlendirici Burun Kremi

- Siozwo Nazal Bakım Kremi

- Bruno Antidry Nemlendirici Sprey

- Tonimer Jel

- Hysan Baby Nemlendirici Burun Damlası

Ameliyattan Sonra Burnunuzu Karıştırmayın!

Burun ameliyatlarından sonra parmak, peçete, kağıt havlu ya da kulak emizleme çubuğu ile burun içerisinin karıştırılması, burun mukzozasında nem kaybı ve tahribata neden olabilir. Ameliyattan  sonraki (özellikle ilk 2 ay boyunca) burun içerisindeki iyileşme sürecinin devam ettiği süre boyunca burun içerisi sadece tuzlu sularla temizlenmelidir.Burun nemlendirici ilaçların yapptığı etkinin tam tersi bir etkiyle, burun karıştırılırsa, burun içerisindeki kabuklanma, kanama ve burun kuruluğu hissi kolayca artabilmektedir.

Benzer bir makale >> Soğuk Havalarda Burun Ameliyatları Sonrasında Burun Kuruluğu Fazla Olabilir!

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin. 

Ameliyat Sonrası