Okyanus Suyu Spreyler Nasıl Kullanılmalı?

Okyanus suyu (ya da deniz suyu) spreyler, genellikle steril olarak basınçlandırılmış şişelerde satılırlar. Okyanus suyundaki tuzun burun mukozasında ödem giderici, antiinflamatuar ve farklı iyileştirici etkileri bulunmaktadır. Burun ameliyatlarından sonra bu ürünlerin etkili ve doğru kullanılması, burun içerisinin çok daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. Özellikle burun eti ve deviasyon ameliyatı da birlikte yapıldığında, burun içerisindeki değişen miktarlarda ortaya çıkan mukozal hasarın, daha erken zamanda iyileşebilmesi için bu ürünlerin kullanılması çok önemlidir.

Okyanus suyu spreylerin, ameliyat sonrasında günde en az 4 sefer kullanılması gerekmektedir. Hastalarıma genellikle, günde en az 4 sefer ve ilave olarak her burun tıkanıklığı olduğunda kullanılmasını önermekteyim. Okyanus suyu sprey kullanımından 10 dk sonra (burun içi kuruduktan sonra) burun nemlendirici damlaların da kullanılması öneriyorum.

Genellikle tuz içeriği yüksek olan "Sinomarin Adults Nasal Sprey 125ml" kullanılmasını önermekteyim. Bu sprey, lavaboda, baş öne eğikken, her bir burun deliğine uzun bir fıs ya da kısa iki fıs sıkılmasını, sıkılırken içeriye burundan nefes çekilmesini ve içeriye genize doğru suyun girdiği farkedilirse işlemin sonlandırılmasını, geniz arkasından gelen tuzlu suyun tükürülmesini öneriyorum. Bu uygulamadan 10 dk sonra yatakta, baş geriye doğru iken burun nemlendirici damladan her bir burun deliğine 2 damla damlatılmasını da öneriyorum.

Ameliyat Sonrası Doğal Kabuk ve Akıntı Temizleme Aracı Olarak "Sinomarin ENT Hipertonik Sprey Deniz Suyu Solüsyonu" Kullanabilirsiniz!

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, özellikle ilk hafta sonrası burun içerisinde kabuklanma, tıkanma gibi belirtiler ortaya çıktığında; hastalarıma burun içerisini doğal bir yolla temizleme aracı olarak, yüksek basınçlı ve tuz oranı yüksek bir septey olan "Sinomarin ENT Hipertonik Sprey Deniz Suyu Solüsyonu" önermekteyim. Bu spreyin basıncı normal "Sninomarin 125 ml Sprey" den daha fazla olduğundan ilk 2 hafta kanama riskini arttırabilir. Bu nedenle, bu ürünü mümkünse ikinci haftadan sonra kullanılmasını önermekteyim. İlk haftadan sonra burun içerisinde az miktarda kabuk olsa da; bu tıkanıklık alanları hastayı rahatsız ettiğinde bu ürün kontrollü bir şekilde kullanılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Yüksek Volmümlü Burun İçi Yıkama Sistemleri "Sinüs Rinse" ve "Rhino Horn" Kullanımı

Burun estetiği ameliyatı sonrasında yüksek volümlü burun içi yıkama sistemleri olan "Sinüs Rinse" ve "Rhino Horn" 2. haftadan sonra kullanılması uygun olabilir. Bu ürünlerde kaynatılmış soğutulmuş çeşme suyu ya da kaynak suları kullanılmaktadır. Yani steril bir burun yıkama yöntemi değildir. Ameliyat sonrası erken dönemde enfeksiyon riskini arttırabilir. Bunun dışında, sinüs rinse basınçlı bir yıkama sistemidir ve aynı şekilde erken dönemde kanam riskini arttırabilir.

Hastalarıma 2. haftadan sonra sabah akşam Sinüs Rinse kullanılmasını ve aralarda Sinomarin ENT Hipertonik Sprey Deniz Suyu Solüsyonu kullanılmasını öneriyorum.

Konu ile ilgili ayrıntılı linkler >> Sinüs Rinse Kullanımı İle İlgili Önemli Ayrıntılar / Burnun Tuzlu Sularla Lavajı Nasıl Yapılır? / Basınçsız, Yüksek Volümlü Burun Yıkama Sistemi Türkiye' de: Rhino Horn / Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Denize Girilebilir mi?

Pinterest'te Murat adlı kullanıcının blog panosunu takip edin. 

Ameliyat Sonrası